Rodzaje dachu a montaż fotowoltaiki

Coraz więcej osób decyduje się na instalacje fotowoltaiczne. W większości przypadków stawiają oni na moduły dachowe — nietrudno dostrzec panele słoneczne na wielu domach w każdym regionie Polski. Jest to rozwiązanie korzystne finansowo, ponieważ produkuje się energię elektryczną, wykorzystując odnawialne źródło energii, jakim jest słońce. Dzięki temu można korzystać z energii słonecznej w przypadku posiadania działki niewielkich rozmiarów. Nawet mała instalacja potrafi skutecznie odciążyć budżet na długi czas – założeniem fotowoltaiki jest przecież wykorzystywanie energii słonecznej przez okres od 30 do 40 lat. Z tego powodu to inwestycja długoterminowa. W momencie, gdy rosną ceny energii elektrycznej, jest to zbawienie dla naszych finansów. Co, jeśli przymierzamy się do skorzystania z takiej opcji, ale nie wiemy, czy konstrukcja dachu posiadanego budynku się do tego nadaje? 

Jaki typ dachu się sprawdzi?

Czym musi się cechować dach, na którym zaplanowano montaż instalacji solarnej? Przede wszystkim musi to być konstrukcja stabilna i w miarę nowa — stare czy miejscami spróchniałe deski nie zdołają utrzymać dodatkowego ciężaru, jakim jest instalacja. Czasami może wydawać się, że dach jest w dobrym stanie, jednak kluczowym aspektem jest jego wytrzymałość na obciążenie — stan belek nośnych czy krokwi jest tutaj istotny. Również samo mocowanie połaci dachowej do konstrukcji ma znaczenie — ruchome pod wpływem wiatru blachodachówki mogą być zagrożeniem dla przyszłej instalacji. Dokładna inspekcja pozwoli na podjęcie decyzji o ewentualnym odnowieniu dachu przed zainstalowaniem solarów. Przed montażem instalacji można również zdecydować się na równoczesną wymianę dachu — jeśli i tak była planowana. Pozwoli to na połączenie obu inwestycji i wykonanie ich w krótszym czasie.

Jeśli ma się już zbudowany dach np. jednospadowy, który jest pochylony w stronę północną, instalacja paneli nie jest możliwa do zrealizowania. Przyczyną tego jest utrudniona lub wręcz niemożliwa ekspozycja na słońce — w ciągu dnia wędruje ono po stronie południowej. Z tego powodu wszystkie powierzchnie zwrócone w odwrotnym kierunku pozostają w cieniu. Dlatego idealnym profilem dachu, na którym ma powstać instalacja, jest strona południowa. Dach jednospadowy zwrócony w tym kierunku umożliwia maksymalne wykorzystanie powierzchni do produkcji energii elektrycznej. Natomiast najczęściej wykorzystuje się konstrukcje dachów dwu- lub wielospadowych. W zależności od rozkładu budynku, wyznacza się największą powierzchnię od strony południowej, która nie jest zasłonięta drzewami czy sąsiednimi budynkami. Tak umożliwia się produkcję energii elektrycznej w sposób najbardziej wydajny.

W przypadku, kiedy bardzo zależy nam na instalacji, ale nie możemy zmienić konstrukcji dachu, można zdecydować się na panele solarne montowane na gruncie — ma to oczywiście swoje plusy i minusy, lecz jest to kompromis dla paneli dachowych. Jedynym warunkiem jest oczywiście odpowiednia ilość wolnego miejsca na działce, które czasem jest trudne do wygospodarowania.

Optymalny kąt dla paneli solarnych

Oprócz typu dachu, ważny jest także kąt jego nachylenia. Nie wymaga się, aby była brana pod uwagę konkretna wartość, ponieważ instalację można wykonać również na płaskiej powierzchni. W takim przypadku panele są stawiane na dodatkowych stelażach umożliwiających odpowiednie ustawienie fotowoltaiki. Jaki zatem kąt jest uważany za najbardziej optymalny? Wynosi on mniej więcej od 20 do 40°. W każdym przypadku możliwa jest korekcja kąta nachylenia — może to zwiększyć jedynie koszt inwestycji, jednak nie wpływa to negatywnie na opłacalność zakładanej instalacji.

Odpowiednie pokrycie dachowe

Posiadając dach w dobrym stanie bądź całkowicie nowy można zastanawiać się czy materiał, którym jest pokryty, nada się pod instalację. Na szczęście niemalże na każdym rodzaju pokrycia dachowego można dokonać takiego montażu: na blachodachówce, dachówce ceramicznej, goncie bitumicznym czy papie. Jednak niektóre z nich są mniej trwałe od innych. W przypadku gontu trwałość jest najkrótsza — bowiem po około 10 latach zazwyczaj konieczna jest wymiana bądź konserwacja tego rodzaju dachu. Same panele potrafią służyć nawet 40 lat i pomimo tego, że jest możliwy demontaż w razie wymiany dachu, to lepiej oszczędzić niepotrzebnych kosztów i zawczasu ocenić jego stan.

Jedynym materiałem, który wyklucza instalację paneli solarnych, jest eternit. Jest on zbudowany z azbestu, a tego typu pokrycia dachowe są zbyt kruche na takie obciążenie. Dodatkowo na podstawie rządowego programu mają być one sukcesywnie wymieniane na bezpieczne odpowiedniki — azbest jest bardzo szkodliwy dla człowieka. Z tego powodu nie wykonuje się tego typu prac na dachach eternitowych.

Przygotowując swój budynek do montażu instalacji solarnej, musimy dobrze ocenić stan nie tylko pokrycia dachowego, lecz również samej konstrukcji dachu. Pomimo że koszta związane z wykonaniem instalacji są względnie małe, w porównaniu do kilku lat wstecz, to niektórzy zwlekają z podjęciem decyzji o takim rozwiązaniu. Niesłusznie, ponieważ fachowa pomoc przy ocenie możliwości dachu i późniejsza profesjonalna instalacja pozwala na sprawne wykonanie inwestycji, która będzie nam służyła latami. Dzięki temu zyskać można tani prąd, lub nawet — w przypadku wydajnego systemu — sprzedawać jego wyprodukowaną nadwyżkę.